Morálna povinnosť

Autor: Mário Filo | 6.4.2012 o 23:47 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  49x

Kapitalizmus sa vo svete rozvíja už dosť dlhú dobu. Pri zavádzaní nového spoločenského systému je dôležité postaviť to na silných pravidlách, ktoré budú dodržiavať všetky strany. Keď sa začne implementovať tento systém do bežného života každého z nás, prichádza veľa zmien, spokojnosti a aj nespokojnosti. No keď sú tie základy už pevné, prichádza aj morálna povinnosť každého z nás pomôcť rozvoju. Tak ako aj v prírode sa strom začne rozvetvovať do objemu až keď má dostatočne pevný kmeň.

Ludwig van Beethoven raz hovoril o neúplnosti. Hovoril, ako sú ľudia posadnutý štruktúrou. Sú presvedčený o tom, že všetko má svoj úvod, svoje jadro a aj záver. No myslím že správne podotkol, že nič nekončí. Všetko iba plynie. Keď jedna myšlienka umiera, rodí sa druhá a tak ďalej. Život je dynamický ako morská hladina. Keď sa pozrieme po prihliadnutí na túto analógiu, čo môžeme vidieť v súčasných problémoch kapitalizmu? Myslím, že problém nie je v ziskoch korporácií, problém nie je ani v bankrotoch. Skôr si myslím, že to je problém ľudí, ktorí nezvládli tú svoju morálnu povinnosť. Ja vidím dlhový problém Eurozóny ako príležitosť, ale som voči tomu problému pokorný. Myslím, že to je príležitosť naštartovať v súčasnom kapitalizme novú líniu chápania systému. Ľudia by si mali uvedomiť, že nezamestnanosť a chudoba nie je ovplyvňovaná tým čo povie ten alebo onen politik. Či nejaká korporácia reguluje stavy. Skôr si myslím, že ostali tak zdeformovaný po psychickej stránke, že sa jednoducho boja napredovať a robiť kroky na ceste za osobným rastom. Na svete je stále čo vylepšovať a robiť. Pred nedávnom som videl človeka, ktorý bol vyučený ako elektrotechnik. Už nejakú dobu si nevedel nájsť prácu, no keď prišla príležitosť na dobre platenú prácu, odmietol len preto, že to nebolo z jeho odboru. Bál sa niečoho nového. Vtedy som si všimol, že ľudia si myslia že opustenie školy znamená aj koniec vzdelávania. Ostanú stáť na mŕtvom bode, a až príliš prenášajú svoju morálnu povinnosť na systém. Ale systém nie je na to, aby riešil problémy, skôr si myslím, že je na to, aby nám uľahčil spolunažívanie. Náš systém je naozaj určený na stroskotanie, pokiaľ sa nenaučíme prispôsobovať prostrediu, okolnostiam a nezačneme brať príležitosti také aké sú. Pretože veľa ľudí čaká na tú ideálnu. Na tú jeho.
Všetko čo vymyslíme bude mať nejaké muchy. Stále bude na čom pracovať a čo zlepšovať. Ale kto povedal že to bude všetko ideálne? Ukradnem jeden citát od človeka, ktorý je podľa môjho názoru ako reklamný banner kapitalizmu (myslím v dobrom). Je to Bill Gates. Raz povedal:“To, že si sa narodil ako chudobný, za to nemôžeš. Ale určite môžeš za to, keď chudobný umrieš“.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?